Asfalt Müteahhitleri Derneği
5.ULUSAL ASFALT SEMPOZYUMU 18-19 KASIM 2009 TARİHİNDE ANKARA'da DÜZENLENDİ
5. Ulusal Asfalt Sempozyumu 18-19 Kasım 2009 tarihlerinde Ankara’da düzenlendi. Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği ve Yollar Türk Milli Komitesi'nin ortak girişimi ile 18-19 Kasım 2009 tarihlerinde Ankara'da düzenlenen 5.Ulusal Asfalt Sempozyumu kamu, üniversite ve özel sektörden yaklaşık 700 temsilcinin katılımıyla başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Sempozyumda; Asfalt Tekno-lojilerindeki Gelişmeler ve Yeni Standardlar, Modifiye Bitümler ve Yüksek Performanslı Karışımlar, Sathi Kaplamalar ve Asfalt Karışımların Performansı ve Asfalt Endüstrisinde Çevreyi Koruyucu Tekniklerle ilgili konuları esas alan 37 bildiri tartışmaya açılmıştır. 14 bildiri yazarları tarafından sözel olarak sunulmuş olup, diğerleri moderatörlerce özetlenmiştir. Sempozyuma Amerika ve Almanya'daki üniversitelerden davetli konuşmacı olarak katılan 3 Türk öğretim görevlisi o ülkelerdeki yenilikleri ve gelişmeleri sektöre aktarmışlardır.

Sempozyum sonunda düzenlenen panelde, ülkemiz yol üstyapılarının bugünü ve yarını Karayolları Genel Müdürlüğü ve Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği temsilcileri ile üniversitelerin öğretim görevlileri tarafından değerlendirilmiştir.

Sempozyum sırasında düzenlenen sergiye katılan asfalt sektörü ile ilgili ekipman ve malzeme üreten veya satan firmalar da standlarında ürünlerini tanıtma fırsatı bulmuşlardır.

Sektörün yoğun ilgi gösterdiği ve katılımın beklenilenden yüksek olduğu bu sempozyumun organizasyonuna Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği her aşamada aktif destek sağlamıştır. Ayrıca, Dernek üyelerimizden Kolin İnş. Tur. San. Ve Tic. A.Ş., Eksen Proje İnş.Tur.ve Tic.A.Ş., Onur Taah. ve Tic.Ltd.Sti., Özdemir İnş.Tur.Ener.San ve Tic.A.Ş., Eko İnş. ve Tic.Ltd.Sti., Ösak İnş. İth. İhr.San. ve Tic. A.Ş., Makimsan Asf.Taah.İnş.San. ve Tic. A.Ş. ve Nalbantoğlu İnş. Ve Tic.A.Ş. firmaları sempozyuma sponsor olmuşlardır.

Sempozyum, Türk asfalt endüstrisinin bugünü ve geleceğini yansıtmıştır. Sempozyumda sunulan bildiriler, asfalt konusunda kamu, üniversite ve özel sektörün önemli araştırma çalışmaları yaptığını ve dünyadaki yenilikleri yakından takip ettiğini göstermiştir.

Ayrıca asfalt yapımında kullanılan yeni malzeme ve ekipmanların artık ülkemizde de yaygınlaştığı ve yerli imalat ve üretimlerin yapıldığı görülmüştür. Bu gelişmelerle asfalt sektörünün gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek bir deneyim ve donanıma sahip olduğu da bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

HABERLER